
26.10.2015 / 15:59 - citybuild.bg
Третата поред конференция, организирана от ЕТЕМ, ще се проведе на 7 ноември в Sofia Event Center.
Конференцията се организира веднъж на две години в България, за да представи на водещите архитекти от региона най-новите тенденции и концепции в световната архитектура и фасадния инженеринг. Събитието е логично продължение на организирания повече от 7 години поред симпозиум „Алуминий и Стъкло". Проучвания на академично ниво, иновации, продукти и проблеми, с които се сблъскват екипите за фасаден инженеринг, бяха акцентите във втората конференция през октомври 2013г.
Конференцията за фасаден инженеринг е значима и е високо оценена от страна на водещите професионалисти. Тази година над 300 гости от строителния бизнес, архитекти и представители на институции, ще чуят и дискутират последните тенденции в бранша, ще имат възможност за свободна комуникация, нетуъркинг и обмяна на идеи, а признати по целия свят архитекти и инженери ще споделят своя международен опит. Организаторът на конференцията, ЕТЕМ България, е подготвил изненада на присъстващите във втората половина на Форума.
Специални гости на събитието ще бъдат световните архитекти Тобиас Валисер, проектант на небезизвестната кула „Шумахер" в Абу Даби и един от създатели на музея на Mercedes-Benz в Щутгарт, Торстен Хелбиг - съосновател на международно признатата компания Knippers Helbig Advanced Engineering, която разработва редица мащабни проекти като летища, музеи и арт инсталации, и Кас Остерхуис - главен архитект на един от най-големите спортни комплекси в Дубай - „Dubai Sports City", както и главен архитект на проекта ЦЕТ в Будапеща.
По проекти в Саудитска Арабия, Германия, Китай и Австралия в момента работят 45 архитекти. Високите 280 метра кули близнаци в Китай и големият генерален план на Рияд са в процес на изграждане.
От 1997-2007 година Тобиас е творчески директор на UNStudio в Амстердам, където е допринесъл за много проекти, включително Музея на Mercedes-Benz в Щутгарт, Германия.
Knippers Helbig предлага широка гама от услуги за структурен инженеринг и фасаден дизайн за сложни в архитектурен аспект проекти на сгради и мостове. От основаването си през 2001 г. Knippers Helbig е изградил репутация на фирма, която може да се справи и с най-взискателните проекти.
Компанията работи по множество проекти заедно със световноизвестни архитекти като Норман Фостър, Масимилиано Фуксас и други. Потфолиото на Knippers Helbig обхваща широк спектър от малки до много големи сгради с различно предназначение като музеи, летища, офис сгради, търговски центрове, училища и детски градини, арт инсталации и мостове.
През 2000 г. Остерхуис е назначен за професор по цифрови методи за проектиране в Техническия университет в Делфт и в момента ръководи екип от 12 изследователи в неговата група Hyperbody, център на знанията за нестандартна и интерактивна архитектура в ТУ - Делфт. Кас Остерхуис е директор на лабораторията protoSPACE.
В най-новата си книга "Към нов вид сгради, пътеводител за дизайна на нестандартната архитектура" ("Towards a New Kind of Building, a Designers Guide to Nonstandard Architecture") Остерхуис разкрива основите на личната си архитектурна вселена, която приветства промяната на парадигмата от стандартни към нестандартни конструкции и от статични към динамични сгради като първоначално условие.
По време на международната конференция по фасаден инженеринг арх. Димитър Паскалев и арх. Ангел Захариев ще разкажат и покажат какво е нивото на фасадния инженеринг в България.
Арх. Захариев е завършил архитектура през 2003г. в УАСГ, София. През 2004г. е специализирал в Институт по жилищна политика и градско развитие (Institute of Housing and Urban Development Studies - IHS) към университет Еразмус, Ротердам, Холандия.
Арх. Ангел Захариев е участвал в над 15 национални и международни архитектурни и градоустройствени конкурси, някои от тях с награди. През 2005г. заедно с колеги основава "А и А Архитекти". С работата си по проекти, включително и мащабни с обществено предназначение, има награди и номинации в конкурсите "Сграда на годината", "Архитект на годината", "Архитектурата на новото хилядолетие", "Нови бизнес идеи" и други.
Студиото има множество награди, сред които "Сграда на годината 2006" - Белисимо Бизнес Център, "Сграда на годината 2011" - Софарма Бизнес Тауърс, "Зелена сграда на годината 2011" - Софарма Бизнес Тауърс, "Сграда на годината 2013" - Летищна контролна кула, Аерогара София, Конкурс за Летищна контролна кула, Аерогара София 2008 - Първа награда, и възлагане Конкурс за реконструкция на Административна сграда, Община Пловдив 2014г - Първа награда.
"Архитектоника Студио" е член на Институт за нулево енергийни сгради, а самият арх. Димитър Паскалев е член на SIA. Той се интересува от устойчива архитектура и икономика, фокусиран е върху енергията в сградите и се занимава със сграден инженеринг.
ПРОГРАМА НА ТРЕТАТА МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ФАСАДЕН ИНЖЕНЕРИНГ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК.
Редактор: Ема Димитрова
|

